montaz i zalety okien kolankowych przewodnik

Okna kolankowe – więcej naturalnego światła na poddaszu

0 min czytania
Ciężarna kobieta relaksująca się ze słuchawkami, siedząc przy oknie z naturalnym światłem, tworzącym uspokajającą atmosferę. | VELUX
Okna kolankowe to idealne rozwiązanie jeśli zależy nam na wpuszczeniu do wnętrza jeszcze większej ilości naturalnego światła. Poddasze to przestrzeń, którą ze względu na swoją budowę możemy zaprojektować na różne sposoby. Montaż okien kolankowych daje możliwość połączenia zalet okien połaciowych z walorami tradycyjnej stolarki pionowej.Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok i komfortowe miejsce do życia, to jedne z wielu korzyści wynikających z instalacji okien kolankowych na poddaszu.

Zalety i montaż okien kolankowych

Okna dachowe mają ogromny wpływ na bilans energetyczny budynku, a także na doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym oraz wentylację. Dokonując wyboru wielkości i liczby okien dachowych należy wziąć pod uwagę fakt, że ich powierzchnia powinna stanowić około 1/8 powierzchni podłogi pokoju, a jednocześnie większa liczba okien zapewni więcej światła niż jedno duże.

Łączenie okien połaciowych z oknami kolankowymi dla lepszego oświetlenia

Najlepsze okna dachowe możemy łączyć z oknami kolankowymi, co zapewni nam doświetlenie wnętrza naturalnym światłem, a jednocześnie sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się optycznie większe. Ponadto okna dachowe możemy łączyć w zestawy ze sobą lub z nieotwieranymi doświetleniami. Dzięki takim rozwiązaniom, nadamy naszym wnętrzom niestandardowego charakteru, jednocześnie wpuszczając możliwie największą ilość naturalnego światła.

Rodzaje okien pionowych do ścian kolankowych

Mamy do wyboru różne rodzaje okien pionowych przeznaczonych do montażu w ściance kolankowej - dostępne w wersji uchylnej VELUX VFE lub VELUX VFA i VFB w technologii drewnianej oraz w wersji uchylnej VELUX VFE lub VELUX VFA i VFB w technologii drewnianej oraz w wersji nieotwieranej w technologii drewniano-poliuretanowej – okno VELUX VIU.

Te drugie zdecydowanie lepiej sprawdzą się do takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka, gdzie potrzebne są okna dachowe odporne na wilgoć . Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, musimy pamiętać, że okna kolankowe muszą pasować rozmiarem do wybranych przez nas okien połaciowych, a także ważna jest wysokość ścianki kolankowej, w której chcemy je zamontować.

Wytyczne dotyczące montażu okien kolankowych

Stosuje się je przy dachach o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni ze ścianką kolankową nie niższą niż 85 cm. Musi być one zamontowane w połączeniu z oknem połaciowym i zespolone ze specjalnym kołnierzem uszczelniającym.

Montaż okien kolankowych powinien wykonać dekarz lub przedszkolny montażysta. Otwór pod okno kolankowe powinien być zawsze o 2-3 cm szerszy z obydwu boków.

W przypadku, jeśli ścianka kolankowa jest naprawdę wysoka, możemy zastosować np. dwa okna pionowe. Nada to pomieszczeniu wyjątkowości i zapewni więcej naturalnego światła. Wówczas należy połączyć je ościeżnicami i umiejscowić jedno nad drugim.

Łączenie poziome i instalacja bliźniacza

Możemy również rozważyć tzw. montaż bliźniaczy, czyli łączenie poziome. Zestawy okien kolankowych należy zamontować na łatach montażowych, otoczyć specjalnym kołnierzem uszczelniającym i zamontować wokół niego oblachowanie.

Autor

Zespół redakcyjny VELUX

Udostępnij

Czytaj więcej artykułów

Kuchnia jest sercem każdego domu
Kuchnia jest sercem domu – to tu toczy się życie rodziny. Jeśli planujesz jej renowację, warto maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Skorzystaj z naszych wskazówek, aby zaplanować remont i stworzyć idealne miejsce spotkań i wspólnego gotowania.
Przeczytaj pełny artykuł
Poradnik: Jak zapobiegać skraplaniu się wody, pleśni i przeciągom przy oknach
Masz problemy z przeciągami, skraplaniem się wody na oknach lub pleśnią tworzącą się wokół okien? Przeczytaj, jak najlepiej poradzić sobie z tymi problemami i zapewnić zdrowy klimat w pomieszczeniach na dłuższą metę.
Przeczytaj pełny artykuł
Zrównoważone praktyki budowlane: Jak stworzyć dom o niskiej emisji CO2
Marzysz o zrównoważonym domu? Tutaj możesz przeczytać o przewagach stojących za zrównoważonymi domami i jak możesz urzeczywistnić swoje przyjazne środowisku marzenie.
Przeczytaj pełny artykuł
Przewodnik: Jak projektować wnętrza z wykorzystaniem światła dziennego w domu
Dowiedz się, jak urządzić dom przy użyciu naturalnego światła. Poznaj wskazówki dotyczące rozmieszczenia okien, funkcjonalności pomieszczeń, otoczenia domu i wielu innych. Czytaj więcej tutaj.
Przeczytaj pełny artykuł
Zmień swoją kuchnię, korzystając z naszych porad projektowych
Zastanawiasz się jak zmienić charakter swojej kuchni? Skorzystaj z naszych porad i spraw, by projekt ten stał się piękną i funkcjonalną przestrzenią tętniącą życiem.
Przeczytaj pełny artykuł
OSZAR »